Politică locală
Elena Lasconi: O viziune nouă pentru România
Într-o lume politică adesea marcată de promisiuni neonorate și scandaluri, Elena Lasconi aduce o abordare proaspătă și sinceră, angajându-se să repare greșelile trecutului și să implementeze schimbări concrete care să îmbunătățească viața cetățenilor. Cu o carieră începută în jurnalism, unde a căutat adevărul și a expus nedreptăți, Elena Lasconi a decis să facă pasul spre politică, motivată de dorința de a produce schimbări reale și durabile, nu pentru a acumula funcții sau privilegii.
Această tranziție a fost inspirată de succesul său ca primar al orașului Câmpulung, unde a demonstrat că se pot face schimbări semnificative în bine pentru comunitate. Sub administrația ei, Câmpulung a văzut îmbunătățiri tangibile, de la modernizarea infrastructurii până la implementarea de proiecte sociale care au ridicat standardul de viață al locuitorilor. Aceste realizări sunt dovada că, având lideri dedicați și un plan clar, progresul este posibil.
Elena Lasconi susține că România are toate ingredientele necesare pentru a se transforma într-o țară de top în Europa. Cu o populație de oameni muncitori, resurse naturale abundente și o ambiție intrinsecă, potențialul național este imens. Cheia, în viziunea sa, este unitatea și colaborarea. „Trebuie doar să lucrăm împreună, să avem un plan clar și să credem în noi,” afirmă ea.
Prin intrarea în politică, Elena Lasconi își propune să extindă succesul local la nivel național, aducând o schimbare pozitivă care să afecteze fiecare cetățean român. Cu un angajament ferm pentru integritate și eficiență, ea reprezintă o speranță pentru mulți români că politica poate fi, într-adevăr, o forță pentru bine.
Dincolo de platforma sa politică, Elena Lasconi subliniază importanța credinței în forțele proprii și în capacitatea colectivă de a depăși dificultățile. Este o viziune de viitor care inspiră și mobilizează, un apel la acțiune pentru toți cei care doresc să vadă România nu doar supraviețuind, ci prosperând pe scena europeană.
Politică locală
Alexandru Nazare, vizită-fulger la Washington, pe agenda economică cu noua administrație republicană
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, efectuează zilele acestea o vizită scurtă în Statele Unite, unde are programate întrevederi la nivel înalt cu oficiali ai Departamentului de Comerț, potrivit unor surse politice, citate de mediafax.ro
Nazare este primul membru al actualului guvern care se deplasează la Washington după instalarea guvernului. Surse apropiate susțin că oficialul român a cultivat în ultimii ani o relație constantă cu cercurile republicane, ceea ce i-ar permite să deschidă canale de dialog economic direct la nivel guvernamental și politic.
Noua administrație republicană de la Washington, cunoscută pentru orientarea pro-business, ar putea crea oportunități de negociere pentru investiții americane în sectoare-cheie pentru România, precum energie, infrastructură sau tehnologie.
Potrivit acelorași surse, Nazare mizează pe experiența sa anterioară de negociator – confirmată prin aducerea Centrului Cyber al UE la București – pentru a repoziționa România în relația cu SUA pe dimensiunea economică.
Ministerul Finanțelor nu a confirmat oficial vizita și nu a transmis până acum niciun comunicat pe acest subiect.
Politică locală
Alexandru Nazare anunță fonduri uriașe pentru România. Ce înseamnă pachetul SAFE și cum profităm de el
Autoritățile române se axează pe o planificare solidă, care să reflecte prioritățile strategice ale țării și să confirme angajamentul ferm al Guvernului față de traiectoria de deficit bugetar, în contextul negocierilor pentru pachetul european de investiții SAFE, potrivit ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare.
Guvernul negociază miliarde de euro de la UE
„Negocierea finală pentru pachetul de investiții SAFE. O imagine din cadrul ultimelor negocieri asupra programului SAFE, creat de Comisia Europeană pentru a sprijini statele membre să își modernizeze sistemele de apărare. Discuții intense la Ministerul Finanțelor cu reprezentanții Comisiei, unde am adus la aceeași masă și colegii din Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Transporturilor și Ministerul Afacerilor Interne. Eforturile comune vizează maximizarea accesului României la fonduri cruciale pentru dezvoltare și consolidarea securității naționale.
O negociere complexă, care a luat în calcul cifrele și spațiul fiscal aferent acestor investiții pe orizontul 2026-2030. Ne concentrăm pe o planificare solidă, care să reflecte prioritățile strategice ale României și, în același timp, să confirme angajamentul ferm al Guvernului de a respecta traiectoria de deficit. În acest fel, asigurăm atât sustenabilitatea finanțelor publice, cât și dezvoltarea proiectelor esențiale pentru economia și securitatea națională**”, a transmis ministrul Finanțelor, luni seară, printr-o postare pe Facebook.
Ministrul a subliniat și un alt aspect important pentru România: achizițiile realizate în cadrul programului SAFE sunt scutite de TVA, iar împrumuturile aferente sunt garantate de bugetul Uniunii Europene, reducând astfel presiunea asupra bugetului național.
„Suntem la granița unui conflict care durează deja de prea mulți ani, iar creșterea capacității de apărare este extrem de importantă. Comisia va publica în curând detaliile de alocare pentru toate statele membre, iar noi vom monitoriza atent impactul cheltuielilor”, a mai declarat Alexandru Nazare.
La finalul lunii mai, Consiliul Uniunii Europene a adoptat regulamentul de instituire a instrumentului „Acțiunea pentru securitatea Europei” (SAFE), un mecanism financiar destinat sprijinirii statelor membre în investițiile din sectorul apărării, prin achiziții publice comune concentrate pe capabilitățile prioritare.
Programul SAFE va finanța investiții urgente și de amploare în baza industrială și tehnologică de apărare europeană (EDTIB), având ca scop stimularea capacității de producție pentru echipamentele de apărare, asigurarea disponibilității acestora în caz de nevoie și remedierea deficiențelor existente în sistemele de apărare. Acest demers contribuie, totodată, la consolidarea gradului general de pregătire al Uniunii Europene în domeniul apărării, potrivit unui comunicat emis de Consiliul UE.
În total, prin SAFE, Uniunea Europeană va pune la dispoziția statelor membre interesate un buget de până la 150 de miliarde de euro, care va fi alocat pe baza solicitărilor și planurilor naționale. Finanțarea se va realiza sub forma unor împrumuturi pe termen lung, cu condiții avantajoase, rambursabile de către statele beneficiare.
SAFE reprezintă primul pilon al Planului Comisiei Europene „ReArm Europe Plan / Readiness 2030”, care are ca obiectiv mobilizarea a peste 800 de miliarde de euro în cheltuieli pentru apărare.
Politică locală
Guvernul împinge România spre o criză profundă și prelungită, avertizează Partidul Acțiunea Conservatoare
Partidul Acțiunea Conservatoare trage un semnal de alarmă cu privire la direcția în care este împinsă economia României, susținând că măsurile adoptate de actualul guvern nu fac decât să agraveze situația în loc să o redreseze.
Crește numărul celor care nu își mai pot plăti ratele
Potrivit reprezentanților partidului, rata creditelor neperformante a crescut din nou, ceea ce indică faptul că tot mai multe familii și firme din România se confruntă cu dificultăți majore în achitarea ratelor bancare, a facturilor și a cheltuielilor de zi cu zi.
Promisiuni de redresare rămase doar pe hârtie
„În loc să scoată țara din criză și să aducă românilor prosperitatea promisă, guvernul adâncește problemele prin taxe tot mai mari și prin lipsa unei strategii coerente de susținere a economiei reale”, arată comunicatul. Membrii partidului consideră că măsurile anunțate de guvernanți s-au dovedit a fi „vorbe goale”, fără efect concret pentru cetățeni sau mediul de afaceri.
Datorie publică în creștere și presiuni pe populație
Acțiunea Conservatoare acuză, de asemenea, guvernul că a împovărat suplimentar familiile prin scumpiri și biruri, în timp ce datoria publică a României continuă să crească într-un ritm accelerat. Antreprenorii, spun reprezentanții formațiunii, sunt lipsiți de sprijin și predictibilitate, ceea ce face dificilă menținerea locurilor de muncă și a investițiilor.
„O criză prelungită, nu una temporară”
În viziunea Partidului Acțiunea Conservatoare, nu mai poate fi vorba despre o criză de conjunctură, ci despre o direcție greșită asumată de actualii guvernanți. „România este împinsă spre o criză profundă și prelungită de un executiv incapabil să găsească soluții reale și stabilitate”, transmit reprezentanții formațiunii.
-
Exclusivacum o săptămânăUnde directorul e naș, adjunctul e fin și angajații… sclavi pe plantatie! – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum o săptămânăO rază de speranță în sistemul penitenciar: Penitenciarul Botoșani, un model de succes apreciat de Ministrul Justiției și lăudat
-
Exclusivacum 5 zileReabilitare de 8,3 milioane de euro, mistuită de vânt și birocrație – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 6 zileAbuzuri, alcool și teroare intr-un penitenciar scăpat de sub control (inregistrari audio ) – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 2 zileÎntre clanuri, cadavre și caricatura justiției! – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 4 zileCUM MINISTERUL DE EXTERNE A DEVENIT FEUDA „SIRENEI” ȘI A „CONSULILOR” DE PLASTIC, CU PARLAMENTUL PE POST DE TEATRU DE PĂPUȘI! – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 23 de oreMAEȘTRII CIRCULUI, SUB BAGHETA GONFLABILĂ A INCOMPETENȚEI! (VIDEO)! – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Uncategorizedacum 7 zileELKO Romania alături de Aginode au prezentat cele mai noi inovații în cablare pe cupru și fibră optică
