Uncategorized
Xiaomi dezvăluie seria Xiaomi 17T, care aduce dimensiuni duale, capabilități teleobiective pentru întreaga gamă și Leica Live Moment
București, 28 mai 2026– Xiaomi a dezvăluit astăzi cele mai recente modele din gama sa de smartphone-uri din seria T, noua serie Xiaomi 17T, ce include Xiaomi 17T și Xiaomi 17T Pro. Combinând o cameră teleobiectivă Leica 5x avansată și un ecran cu protecția ochilor cu o baterie de capacitate ultra-mare, seria Xiaomi 17T reprezintă un flagship pentru imagini, încorporat într-un design rafinat. Introducând pentru prima dată dimensiuni duale în seria T, această gamă este menită să furnizeze o experiență excepțională, concepută pentru utilizatorii moderni.
Momentele se transformă în povești vii cu The Telephoto Master și Leica Live Moment
Combinând optica Leica și tehnologia de imagistică de ultimă generație Xiaomi, seria Xiaomi 17T dispune de un sistem triplu de camere, condus de o cameră principală de 50MP, concepută pentru a captura imagini extrem de cl
are. În interior se află un senzor ultra-mare, de 1/1,31 inch, pentru Xiaomi 17T Pro și un senzor de 1/1,55 inch pentru Xiaomi 17T. Ambele combină designul optic Leica UltraPure cu o structură de lentile hibridă Leica Summilux 1G + 6P, renumită pentru redarea detaliilor fine cu o claritate excepțională. Diafragma mare a seriei permite o gamă dinamică superioară și o profunzime de câmp superior redată.
Pentru prima dată, seria Xiaomi 17T aduce camera telefoto Leica 5x pe ambele modele din seria T, redefinind versatilitatea în întreaga gamă. Aceasta oferă imagini de 50MP cu OIS și o rază excepțională, de la detalii complexe surprinse prin fotografie macro de 30 cm la zoom optic de 10x și zoom ultra AI de până la 120x. Acest lucru permite fotografierea fără probleme, de la apropiere la depărtare, oferind creatorilor flexibilitate pe distanțele focale. Dincolo de fotografie, sistemul telefoto îmbunătățește și videografia, în special pe Xiaomi 17T Pro, care introduce prima înregistrare cinematografică 4K la 60 fps de pe smartphone-urile din seria Xiaomi, oferind un bokeh natural de fundal pentru o experiență vizuală mai captivantă. Modurile specializate, cum ar fi Stage, îmbunătățesc și mai mult performanța în condiții complexe de iluminare, atât în fotografii, cât și în videoclipuri, asigurând surprinderea clară a concertelor, spectacolelor și altor scene.

Depășind fotografia statică tradițională, seria Xiaomi 17T introduce Leica Live Moment, captând nu doar momentul decisiv, ci și mișcarea și emoția care duc la acesta. Leica Live Moment păstrează mișcările și expresiile trecătoare, adăugând o profunzime și un context sporit scenelor de zi cu zi. Acceptat pe toate distanțe focale ale camerei spate, Leica Live Moment oferă imagini dinamice infuzate cu estetica caracteristică Leica, asigurând un stil vizual consistent din toate perspectivele. Rezultatul este o poveste mai expresivă și nuanțată dincolo de un singur cadru, surprinzând emoția și narațiunea în fiecare fotografie.
Leica Live Portrait extinde această capacitate în modul Portret, adăugând un efect bokeh natural care îmbunătățește separarea subiectelor, păstrând în același timp fluiditatea mișcării. Filigranele exclusive Leica, nou concepute, sunt disponibile pentru capturile Leica Live Moment, iar mai multe momente pot fi combinate în colaje partajabile pentru platformele sociale.
Cinematografia live, exclusivă pentru Xiaomi 17T Pro, oferă opțiuni creative suplimentare cu Ultra-HD Live Moment în 4K, precum și efecte de zoom fără întreruperi, prin intermediul cinematografiei Freestyle sau Portrait Live.¹
O experiență de afișare flagship care echilibrează strălucirea vizuală cu îngrijirea inteligentă a ochilor
Seria Xiaomi 17T pune în prim-plan nevoile utilizatorilor, integrând tehnologie avansată de îngrijire a ochilor în ecranele sale,odată cu lansarea Xiaomi Vision Care.² Ghidat de cercetări medicale cu inginerie precisă, acest ecran se adaptează automat la condițiile de lumină ambientală și gestionează eficient lumina albastră, pâlpâirea și neclaritatea mișcării, pentru a asigura confort pe tot parcursul zilei. Datorită acestor inovații, seria Xiaomi 17T este prima care primește certificarea cvadruplă TÜV Rheinland pentru îngrijirea ochilor și a obținut prima certificare TÜV Rheinland Intelligent Eye Care a Xiaomi.
În centrul acestei experiențe vizuale excepționale se află un ecran AMOLED de 1.5K, cu o luminozitate maximă de 3500 niți, care oferă o calitate clară a imaginii și o precizie ridicată a culorilor, chiar și în lumina puternică a soarelui. Xiaomi 17T Pro merge mai departe, îmbunătățind vizualizarea nocturnă în condiții de lumină extrem de slabă cu o luminozitate minimă de 1 nit la nivel hardware.
Nu doar că vizualizarea este extrem de clară, dar aceasta este și extrem de fluidă, cu o rată de reîmprospătare ridicată oferită în întreaga serie, de până la 144Hz pe varianta Pro³ și 120Hz pe versiunea de bază. Ecranul este înconjurat de rame ultra-subțiri care creează un aspect captivant, concentrând atenția asupra afișajului. În special, Xiaomi 17T Pro realizează acest lucru prin soluția inovatoare de ambalare LIPO, rezultând rame de dimensiuni egale, de 1,29 mm, pe toate cele patru laturi.⁵ Xiaomi 17T, între timp, vine într-o formă mai compactă, cu un design elegant și ușor, optimizat pentru utilizare fără efort cu o singură mână pentru utilizatorii care apreciază portabilitatea și confortul.
Acest ecran este accentuat de o serie de finisaje care îmbină designul atemporal cu stilul modern prin intermediul celor mai noi tehnologii. Xiaomi 17T Pro este disponibil în nuanța sofisticată Deep Blue, eleganta Deep Violet sau clasica Black.⁴ Între timp, Xiaomi 17T este disponibil în trei culori expresive, inclusiv un Violet eteric, un Blue vibrant sau un Black clasic.⁴ Un finisaj periat rafinat care se extinde pe laterale conferă un aspect elegant și modern, în timp ce modulul camerei, mai mic, contribuie la silueta elegantă. Marginile micro-curbate oferă, de asemenea, o senzație de confort în mână.
Putere și performanță fără compromisuri
Performanța puternică a seriei Xiaomi 17T este principala garanție a acestor experiențe avansate de vizualizare și cameră. Ambele modele introduc tehnologia bateriei siliciu-carbon de ultimă generație, atingând o densitate energetică mai mare, menținând în același timp și performanța pe termen lung.
Bateria de 7000 mAh⁶ a modelului Xiaomi 17T Pro este cea mai mare de pe un smartphone din seria Xiaomi de pe piețele internaționale,⁷ cu o creștere a capacității de 27% față de generația anterioară,⁵ oferind o medie de 1,88 zile de utilizare pentru utilizatorii obișnuiți și energie pe tot parcursul zilei chiar și pentru cei mai intenși utilizatori.⁸ Atât HyperCharge cu fir de 100 W, cât și HyperCharge wireless de 50 W sunt, de asemenea, acceptate pentru o reîncărcare rapidă ori de câte ori este nevoie.⁹ Între timp, deși designul este mai compact, Xiaomi 17T este echipat cu o baterie de 6500 mAh⁶ cu o capacitate cu 18% mai mare decât generația anterioară.⁵ Împreună cu HyperCharge de 67 W,¹⁰ acesta menține utilizatorii conectați pe tot parcursul zilei. Atât Xiaomi 17T Pro, cât și Xiaomi 17T sunt compatibile cu încărcătoare terțe, datorită suportului pentru PPS de 100 W⁹, respectiv 50 W¹⁰.
Două chipset-uri optimizate, concepute pentru performanță susținută, maximizează eficiența bateriei. Xiaomi 17T Pro este alimentat de MediaTek Dimensity 9500, construit pe un proces de 3nm, în timp ce Xiaomi 17T dispune de MediaTek Dimensity 8500-Ultra pe o arhitectură de 4nm. Ambele oferă îmbunătățiri majore ale performanței CPU, GPU și AI, permițând o reacție fluidă în multitasking-ul solicitant și în jocurile de ultimă generație. Pentru a menține acest randament maxim, sistemul Xiaomi 3D IceLoop oferă o gestionare termică avansată, prin separarea eficientă vapori-lichid. Prin canalizarea rapidă a căldurii departe de chipsetul central, acesta îmbunătățește stabilitatea susținută și asigură confortul dispozitivului, chiar și în condiții de sarcini mari de lucru.
Atât Xiaomi 17T, cât și Xiaomi 17T Pro oferă îmbunătățiri complete, inclusiv un sistem de camere îmbunătățit, cu inovatorul Leica Live Moment și un teleobiectiv versatil, împreună cu o capacitate crescută a bateriei și multe altele, ridicând seria Xiaomi T la un nivel complet nou.
Preț și disponibilitate¹¹
Xiaomi 17 T Pro este disponibil în trei variante de stocare:
- 12GB+1T, la prețul recomandat de 5299 lei
- 12GB +512GB, la prețul recomandat de 4.799 lei
- 12GB+256MB, la prețul recomandat de 4399 lei
Xiaomi 17 T este disponibil în două variante de stocare:
- 12GB +512GB, la prețul recomandat de 3.899 lei
- 12GB+256MB, la prețul recomandat de 3.599 lei
Promoțional, în perioada 28 mai – 30 iunie, utilizatorii primesc și un voucher în valoare de 600 de lei, pentru device-urile achiziționate pe www.mi.com/ro, MiStore și în rețelele Orange România, Vodafone Romania, eMag și Flanco. Și rețeaua Altex va lista noua gamă de produse.
În plus, clienții beneficiază și de un serviciu gratuit de reparare a ecranului la Centrul de Service Xiaomi în primele 6 luni de la achiziție. Achiziția trebuie efectuată în termen de un an de la lansarea produsului. De asemenea, aceștia primesc și un abonament gratuit de 3 luni la Google AI Pro¹⁴, alături de un abonament gratuit de 3 luni la YouTube Premium¹⁵.
Xiaomi 17T Pro va fi disponibil în trei opțiuni de culoare: Deep Blue, Deep Violet și Black.⁴
Xiaomi 17T va fi disponibil în trei opțiuni de culoare: Violet, Blue și Black.⁴
Specificații sumare Xiaomi 17T și Xiaomi 17T Pro
| Xiaomi 17T | Xiaomi 17T Pro | |
| Camera | · Leica Summilux optical lenso VARIO-SUMMILUX 1:1.7-3.0/15-115 ASPH.· Leica main camerao 50MP, ƒ/1.7, OISo Light Fusion 800 image sensoro 2.0μm 4-in-1 Super Pixelo 23mm equivalent focal length· Leica 5x telephoto camerao 50MP, ƒ/3.0, OISo 115mm equivalent focal lengtho Up to 120x AI Ultra Zoomo Supports 30cm macro photography· Leica ultra-wide camerao 12MP, ƒ/2.2, 120° FOVo 15mm equivalent focal length· Front camerao 32MP, ƒ/2.2, 90° FOVo 21mm equivalent focal length· Video recordingo 4K (3840 x 2160) HDR10+ video recording at 30fps, 60fpso 1080p (1920 x 1080) HDR10+ video recording at 30fps, 60fpso 720p (1280 x 720) video recording at 30fpso Log video recording up to 4K at 30fps, 60fps | · Leica Summilux optical lenso VARIO-SUMMILUX 1:1.67-3.0/15-115 ASPH.· Leica main camerao 50MP, ƒ/1.67, OISo Light Fusion 950 image sensoro 2.4μm 4-in-1 Super Pixelo 23mm equivalent focal length· Leica 5x telephoto camerao 50MP, ƒ/3.0, OISo 115mm equivalent focal lengtho Up to 120x AI Ultra Zoomo Supports 30cm macro photography· Leica ultra-wide camerao 12MP, ƒ/2.2, 120° FOVo 15mm equivalent focal length· Front camerao 32MP, ƒ/2.2, 90° FOVo 21mm equivalent focal length· Video recordingo 8K (7680 x 4320) video recording at 30fpso 4K (3840 x 2160) video recording at 120fpso 4K (3840 x 2160) HDR10+ video recording at 30fps, 60fpso 1080p (1920 x 1080) HDR10+ video recording at 30fps, 60fpso 720p (1280 x 720) video recording at 30fpso Log video recording up to 4K at 30fps, 60fpso Movie mode video recording up to 4K at 60fps |
| Design | · Dimensions: 157.6mm x 75.2mm x 8.17mm⁵· Weight: 200g⁵· Colors: Violet, Blue, Black⁴· IP68 water and dust resistance¹⁶ | · Dimensions: 162.2mm x 77.5mm x 8.25mm⁵· Weight: 219g⁵· Colors: Deep Blue, Deep Violet, Black⁴· IP68 water and dust resistance¹⁶ |
| Display | · 6.59-inch AMOLED displayo 1.5K, 2756 x 1268o Corning® Gorilla® Glass 7io Up to 120Hz refresh rateo 3500 nits peak brightnesso 68 billion colors, DCI-P3 color gamuto 3840Hz PWM dimming and DC dimmingo HDR10+, Dolby Vision®o TÜV Rheinland Intelligent Eye Care Certifiedo TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certifiedo TÜV Rheinland Flicker Free Certifiedo TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified | · 6.83-inch AMOLED displayo 1.5K, 2772 x 1280o Corning® Gorilla® Glass 7io Up to 144Hz refresh rate³o 1-nit ultra-dimnesso 3500 nits peak brightnesso 68 billion colors, DCI-P3 color gamuto DC dimmingo HDR10+, Dolby Vision®o TÜV Rheinland Intelligent Eye Care Certifiedo TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certifiedo TÜV Rheinland Flicker Free Certifiedo TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified |
| Performance | · MediaTek Dimensity 8500-Ultrao 4nm manufacturing processo CPU: Octa-core, up to 3.4GHzo GPU: Mali-G720 MC8o NPU: NPU 880· LPDDR5X 9600Mbps + UFS 4.1 storageo 12GB + 256GB / 12GB + 512GB¹²· Xiaomi 3D IceLoop System· Xiaomi Offline Communication¹⁷· Powered by Xiaomi HyperOS· Xiaomi HyperAI¹⁸· Circle to Search with Google¹⁹· Google Gemini²⁰²¹ | · MediaTek Dimensity 9500· 3nm manufacturing processo CPU: Octa-core, up to 4.21GHzo GPU: Mali G1-Ultrao NPU: NPU 990· LPDDR5X 9600Mbps + UFS 4.1 storageo 12GB + 256GB/ 12GB + 512GB/ 12GB + 1TB¹²· Xiaomi 3D IceLoop System· Xiaomi Offline Communication¹⁷· Powered by Xiaomi HyperOS· Xiaomi HyperAI¹⁸· Circle to Search with Google¹⁹· Google Gemini ²⁰ |
| Battery and Charging | · 6500mAh (typ) silicon-carbon battery· 67W HyperCharge¹⁰· Supports 22.5W wired reverse charging²¹ | · 7000mAh (typ) silicon-carbon battery· 100W wired HyperCharge⁹· 50W wireless HyperCharge⁹· Supports 22.5W wired reverse charging²¹ |
| Audio | · Dual stereo speakers· Dolby Atmos®, Hi-Res and Hi-Res Wireless certification | · Dual stereo speakers· Dolby Atmos®, Hi-Res and Hi-Res Wireless certification |
| Connectivity | · Wi-Fi 6E capability²²· Dual SIM (nano SIM + nano SIM or nano SIM + eSIM or eSIM + eSIM) ²³· Bands: ²⁴o 5G: SA: n1/2/3/5/7/8/12/20/26/28/ 34/38/39/40/41/48/66/71/ 75/77/78o 5G: NSA: n1/2/3/5/7/8/20/28/38/40/ 41/66/71/75/77/78o 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/ 18/19/20/26/28/32/66/71o 4G: LTE TDD: B34/38/39/40/41/42/48o 3G: WCDMA: B1/2/4/5/8o 2G: GSM: B2/3/5/8· Supports NFC· Bluetooth® 6.0 | · Wi-Fi 7 capability²²· Dual SIM (nano SIM + nano SIM or nano SIM + eSIM or eSIM + eSIM) ²³· Bands: ²⁴o 5G: SA: n1/2/3/5/7/8/12/20/25/26/28/34/38/39/40/41/48/66/71/75/77/78o 5G: NSA: n1/2/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/71/75/77/78o 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/ 19/20/25/26/28/32/66/71o 4G: LTE TDD: B34/38/39/40/41/42/48o 3G: WCDMA: B1/2/4/5/8o 2G: GSM: B2/3/5/8· Supports NFC· Bluetooth® 6.0, Dual-Bluetooth |
Uncategorized
Amenajări interioare pe etape: ordinea lucrărilor, bugetul și deciziile care nu se pot corecta ulterior
Cele mai multe amenajări care ies prost nu eșuează din cauza gustului, ci din cauza cronologiei. Se cumpără canapeaua înainte de a ști unde ajunge priza, se toarnă șapa autonivelantă după montarea tocurilor de ușă, se aleg culorile pereților înainte de a vedea cum arată lumina la ora 18:00. Rezultatul e o serie de compromisuri scumpe, făcute sub presiune, cu meșteri care așteaptă și cu bani care se duc pe refaceri. O amenajare gândită pe etape, cu decizii luate în ordinea corectă, costă cu 15-25% mai puțin decât aceeași amenajare improvizată din mers și, mai important, se termină.
Ordinea lucrărilor decide mai mult decât stilul ales
Într-un apartament de 65 de metri pătrați, o renovare completă înseamnă între șapte și zece meserii diferite care trebuie să intre în locuință în secvența potrivită. Ordinea funcțională este aproape întotdeauna aceeași: demolări și desfaceri, instalații sanitare și electrice, tencuieli și gletuiri, șape și hidroizolații, montaj gresie și faianță, tâmplărie interioară, zugrăveli, pardoseli, mobilier, corpuri de iluminat, textile.
Greșeala clasică este mutarea instalației electrice la final, „când se vede mai bine unde punem lampa”. Spargerea unui perete deja gletuit pentru o priză uitată înseamnă praf în toată casa, două zile de întârziere și 300-500 de lei pierduți pe refacerea zugrăvelii. Soluția e un plan de prize și întrerupătoare desenat pe hârtie, cameră cu cameră, înainte de prima gaură. Un living funcțional cere minimum șase-opt prize, o bucătărie modernă în jur de doisprezece, iar dormitorul cel puțin două de fiecare parte a patului, la 60-70 cm de la pardoseală, dacă vrei să încarci telefonul fără prelungitor pe jos.
Al doilea reper de calendar: comenzile lungi se lansează primele. Tâmplăria PVC sau aluminiu are termene de 3-5 săptămâni, bucătăria pe comandă 6-10 săptămâni, tapițeriile personalizate uneori și trei luni. Dacă lansezi comanda de bucătărie abia după ce ai zugrăvit, vei sta două luni într-o casă finisată, dar goală.
Cum arată un buget realist, împărțit pe categorii
Pentru o renovare completă în 2025-2026, în orașele mari, costul se așază undeva între 1.200 și 2.500 de lei pe metru pătrat, manoperă și materiale, fără mobilier și electrocasnice. Diferența dintre capete nu ține de lux, ci de câte instalații se schimbă și de cât de drept e apartamentul.
- Instalații electrice și sanitare: 15-20% din buget. Nu se economisește aici niciodată; e singura categorie ascunsă în perete pentru următorii 20 de ani.
- Finisaje umede (tencuieli, glet, șape, gresie, faianță): 25-30%. Manopera domină, materialele sunt partea mică.
- Pardoseli și tâmplărie interioară: 15-20%.
- Mobilier fix, în special bucătăria și dressingul: 20-25%.
- Iluminat, textile, decor: 8-12%.
- Rezervă pentru surprize: minimum 10%, ideal 15%.
Rezerva nu e o formalitate. În blocurile ridicate înainte de 1990, șansa să găsești o coloană de canalizare fisurată, o pardoseală cu diferență de nivel de 4 cm între capete sau instalație electrică pe aluminiu este realistă. Fiecare dintre aceste descoperiri adaugă între 1.500 și 6.000 de lei la deviz, iar un buget întins la maximum se transformă atunci într-un șantier oprit la jumătate.
Măsurătorile care decid confortul de zi cu zi
Un interior se simte bine sau prost în funcție de câțiva centimetri repetați de o sută de ori pe zi. Culoarul liber de circulație vrea minimum 75 cm, iar 90 cm dacă e traseul principal spre bucătărie. În fața dulapurilor cu uși batante lasă 90-100 cm, altfel nu poți sta în fața raftului cu ușa deschisă. Masa de dinner cere 100 cm de la marginea blatului până la peretele din spate, ca scaunul să poată fi tras complet; sub 80 cm, oaspeții se strecoară lateral.
În living, zona de conversație și cea de televizor se negociază între ele, iar aici merită verificate distanțele recomandate între canapea, măsuță și televizor înainte de a comanda o măsuță prea lată sau un televizor de 65 de inch pentru o cameră de 3,2 metri. Ca reper rapid: 40-45 cm între marginea canapelei și măsuță, o înălțime a măsuței apropiată de cea a șezutului, și o distanță de vizionare de aproximativ 1,5-2 ori diagonala ecranului pentru conținut Full HD.
În bucătărie, triunghiul de lucru — frigider, chiuvetă, plită — funcționează dacă suma laturilor stă între 4 și 7 metri. Blatul se montează la 90 cm pentru o persoană de statură medie, dar dacă gătești zilnic și ai 1,80 m, 95 cm îți salvează spatele. Sunt ajustări care nu costă nimic la momentul proiectării și devin imposibile după montaj.
Iluminatul, cea mai ieftină formă de lux
Un plafonier unic în mijlocul camerei este soluția care strică cele mai multe amenajări reușite altfel. Regula practică e minimum trei surse de lumină pe cameră, la înălțimi diferite: una generală, una funcțională (lampă de citit, spoturi peste blat), una de atmosferă (aplică, bandă LED în nișă, veioză).
Temperatura de culoare contează la fel de mult ca numărul de lumeni. Pentru living și dormitor, 2700-3000K dă tonul cald pe care îl asociem cu seara; pentru bucătărie și baie, 3500-4000K arată corect culorile alimentelor și ale pielii. Amestecul de temperaturi în aceeași încăpere e ușor de evitat și vizibil neplăcut. Ca ordin de mărime al necesarului, un living are nevoie de circa 150-200 lumeni pe metru pătrat cumulați, o bucătărie de 250-300, iar un dormitor se descurcă cu 100-150. Un singur bec de 800 lumeni într-o cameră de 20 mp explică de ce seara pare mereu obosită.
Variatoarele de intensitate costă 60-150 de lei pe circuit și schimbă complet felul în care folosești camera după ora 21:00. Sunt printre puținele investiții mici cu efect zilnic garantat.
Materiale și finisaje: unde merită plătit mai mult
Ierarhia e simplă: plătește mai mult pentru ce atingi și pentru ce nu poți schimba ușor. Blatul de bucătărie, bateriile sanitare, balamalele și glisierele, clanțele, pardoseala — aici calitatea se simte zilnic. Un set de balamale cu amortizare de la un producător serios costă cu 15-20 de lei mai mult per ușiță și rezistă zece ani; varianta ieftină începe să bată în doi ani. În schimb, pentru un perete de accent, o vopsea lavabilă premium nu e obligatorie: vopsești din nou peste trei ani și schimbi cu totul senzația camerei pentru 400 de lei.
Lemnul masiv, piatra naturală și textilele naturale îmbătrânesc frumos, iar spațiile publice tradiționale sunt cea mai bună demonstrație practică: dacă vrei să vezi cum arată o grindă reală, o masă groasă de stejar și o piatră care s-a patinat în timp, o vizită la Hanul Vatra din Costești, unde ospitalitatea românească se traduce și în materiale autentice, spune mai mult decât zece cataloage de finisaje. Ideea de reținut nu e să copiezi stilul rustic într-un apartament de bloc, ci principiul: puține materiale, folosite consecvent, în cantități generoase.
Ultimii zece la sută, partea care transformă spațiul în locuință
Momentul cel mai frecvent ratat este finalul. După ce s-au montat mobilierul și corpurile de iluminat, majoritatea oamenilor se opresc, epuizați financiar și nervos. Camera arată corect, dar goală și impersonală. Stratul final — perdele care pornesc de la tavan și nu de la marginea ferestrei, un covor suficient de mare încât picioarele din față ale canapelei să stea pe el, două-trei texturi diferite pe canapea, plante reale, un tablou agățat cu centrul la 145-150 cm de la pardoseală — costă între 5 și 10% din buget și schimbă 50% din impresie.
Aici funcționează cel mai bine acumularea lentă: cumperi în șase luni, nu într-un weekend, iar când te blochezi pe combinații de materiale, culori și obiecte merită parcurse secțiunile dedicate alegerii pieselor de decor și accesorii pentru interior, unde se vede clar diferența dintre o cameră aranjată și una doar mobilată. Regula de disciplină: fiecare obiect nou trebuie să aibă un motiv de a fi acolo — funcțional, sentimental sau vizual. Restul se numește dezordine cu bon fiscal.
O amenajare bine făcută nu se recunoaște după cât de fotogenică e în prima săptămână, ci după cât de puțin te enervează în al treilea an: prizele sunt unde trebuie, ușile se deschid complet, lumina se reglează, iar mobila nu s-a mișcat pentru că nu are de ce.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România
București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas în evoluția companiei și lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul Provident, adresat clienților care preferă o experiență complet digitală.
Cu o limită reutilizabilă de până la 10.000 de lei, ProviCard poate fi accesat printr-un proces 100% online și administrat direct din aplicația ProviGo. Cardul oferă o perioadă de grație de până la 30 de zile, retrageri de numerar de la orice bancomat, curs valutar fără costuri suplimentare și rambursare flexibilă.

„ProviCard marchează o nouă etapă în evoluția portofoliului nostru. În ultimii ani, am extins constant modalitățile prin care clienții pot accesa produsele Provident, prin dezvoltarea parteneriatelor și lansarea ProviOnline, produsul nostru 100% digital. Acum, adăugăm pentru prima dată în portofoliul nostru un card de credit și continuăm să construim opțiuni pentru nevoi și comportamente financiare diferite. După 20 de ani, provocarea noastră nu este doar să rămânem relevanți pentru clienții care ne cunosc deja, ci să construim Provident și pentru următoarea generație de clienți”, spune Florin Bâlcan, Director General Provident Financial România.

ProviCard este adaptat pentru piața din România pornind de la experiența Poloniei, unde peste 230.000 de clienți folosesc deja acest card.
20 de ani de Provident în România
În două decenii, peste 1,4 milioane de români au fost clienți Provident, iar compania a acordat finanțări în valoare totală de peste 2 miliarde de euro. Astăzi, Provident deservește aproape 200.000 de clienți activi, iar aproape jumătate dintre aceștia locuiesc în mediul rural.
Profilul clientului s-a schimbat, însă, odată cu piața. Alături de clienții care aleg serviciul opțional la domiciliu, Provident deservește astăzi, prin ProviOnline și parteneriatele dezvoltate în ultimii ani, și o categorie de clienți cu un profil preponderent digital. Aceștia au o vârstă medie de 37 de ani și un venit mediu lunar de aproximativ 4.000 de lei.
ProviCard continuă această evoluție și aduce Provident mai aproape de noi categorii de clienți, care caută flexibilitate și o experiență digitală.
-
Afaceriacum o săptămânăServicii de Transport Persoane România-Germania și Italia-România cu Topala Travel: Călătorii Confortabile și Sigure
-
Uncategorizedacum o săptămânăGama de dormitoare și paturi de la HomeMobili.ro și HomeBedding.ro
-
Uncategorizedacum o săptămânăGarmin își extinde gama de ceasuri inteligente de top cu modelele fēnix 9 și fēnix 9 Pro
-
Uncategorizedacum o săptămânăZyxel Networks sporește eficiența operațională la JW Marriott Maldives Resort & Spa cu ajutorul unei rețele WiFi fiabile pentru personalul hotelului
-
Știri din județacum o săptămânăKit complet de supraveghere sau componente separate? Ce găsești la Spy Shop și cum alegi varianta potrivită locuinței
-
Uncategorizedacum 5 zile„Băiatul de la care nu te aștepți la nimic.” Un pian i-a dat primul lucru al lui
-
Uncategorizedacum 2 zileDyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene
-
Uncategorizedacum o săptămânăCompanii independente de analiză plasează Genetec pe primul loc la nivel global în domeniul software-ului de management video
