Uncategorized
Samsung România lansează a patra ediție a competiției naționale „Solve for Tomorrow” pentru tineri pasionați, cu idei inovatoare

- Solve for Tomorrow se desfășoară în perioada octombrie 2024 – martie 2025
- Elevii între 16-18 ani se pot înscrie, individual sau în echipe formate din cel mult 5 membri, în perioada 15 octombrie – 21 noiembrie, prin completarea formularului disponibil pe platforma competiției
- În cadrul programului, participanții vor beneficia de ateliere de design thinking, antreprenoriat, inteligență artificială, tehnici de prezentare și sesiuni de mentorat organizate cu obiectivul de a-și aduce la viață ideile cu care s-au înscris în concurs
- La finalul competiției, echipele clasate pe primele poziții vor câștiga echipamente Samsung
București, 15.10.2024 – Samsung România dă startul celei de-a patra ediții a competiției naționale „Solve for Tomorrow,” un program dedicat tinerilor liceeni care vor să transforme pasiunea și ideile inovatoare în soluții reale pentru viitorul comunităților lor. În acest an, Solve for Tomorrow se desfășoară în parteneriat cu Junior Achievement România, cu sprijinul Google România și Startarium.
Solve for Tomorrow aduce împreună educația, tehnologia și gândirea inovatoare, oferindu-le tinerilor cu vârste între 16 și 18 ani ocazia să dezvolte proiecte cu impact social, integrând noile tehnologii și inteligența artificială. Participanții vor învăța să abordeze provocările din jurul lor cu soluții eficiente și sustenabile, dezvoltând totodată abilități antreprenoriale și digitale esențiale pentru viitorul lor profesional.
„Solve for Tomorrow este un program care a implicat peste 3000 de tineri în primele trei ediții desfășurate în România. Această competiție nu este doar despre inovare tehnologică, ci și despre puterea ideilor de a schimba lumea în mod concret. Astfel, în primele ediții elevii au demonstrat o capacitate extraordinară de a identifica probleme reale și de a propune soluții sustenabile, care pot modela viitorul, iar misiunea noastră este să continuăm să sprijinim aceste tinere generații, oferindu-le nu doar tehnologia necesară, ci și resursele educaționale și mentoratul care să le transforme ideile în realitate.” declară Julia Kim, CEO Samsung Electronics România
Lumea ta începe cu ideile tale. Din pasiunile tale!
Acesta este mesajul central al ediției din acest an, care aduce în prim-plan rolul pasiunii și creativității în dezvoltarea unor soluții inovatoare pentru viitor. Competiția le oferă participanților oportunitatea de a lucra alături de experți și mentori pentru a-și transforma ideile în proiecte reale, utilizând tehnologia, inteligența artificială și metodele de gândire inovatoare. Înscrierile sunt deschise până pe 21 noiembrie 2024, iar participanții se pot înscrie singuri sau alături de o echipă.
Proiectele propuse trebuie să abordeze unul dintre cei patru piloni principali: Mediu înconjurător, Diversitate și incluziune socială, Educație, Dezvoltare durabilă.
Noutatea acestei ediții este integrarea componentei de inteligență artificială în curriculum:
„Samsung vizează, în România și la nivel global, democratizarea Inteligenței Artificiale, astfel că aceasta devine o nouă componentă a programului Solve for Tomorrow. Credem în puterea transformatoare a educației și a noilor tehnologii, iar integrarea AI în competiție este un pas esențial în pregătirea tinerilor pentru provocările viitorului. Ne dorim să inspirăm participanții să exploreze potențialul AI pentru a dezvolta soluții inovatoare și sustenabile, care pot avea un impact real asupra comunităților lor.” – spune Simona Panait, Head of Corporate Marketing & Communications South-East Europe, Samsung Electronics România și Bulgaria

Calendarul Solve for Tomorrow
- Faza I(octombrie – noiembrie 2024): ateliere de design thinking și generare de soluții, menite să ghideze tinerii în procesul de dezvoltare a proiectelor pe care le vor înscrie în competiție. La finalul acestei faze, cele mai bune 25 de proiecte vor fi selectate pentru etapa următoare.
- Faza II(decembrie 2024 – martie 2025): participanții selectați vor beneficia de sesiuni de mentorat 1:1, ateliere de antreprenoriat și AI, în cadrul cărora își vor dezvolta proiectele. În luna martie, echipele își vor prezenta proiectele în fața juriului și vor fi aleși câștigătorii.
Partenerii programului
În cadrul celei de-a patra ediții a proiectului, alături de Samsung Electronics România se află Junior Achievement România, Google România și Startarium.
Junior Achievement, partener al proiectului încă de la prima ediție, aduce o expertiză vastă în educație și formare antreprenorială, contribuind la dezvoltarea abilităților esențiale pentru tinerii participanți. „Creativitatea, spiritul comunitar și tehnologia reprezintă în fiecare an elemente definitorii pentru participanții la competiția Solve for Tomorrow. Încă de la prima ediție, acest format internațional ne-a dat posibilitatea de a oferi elevilor și profesorilor din rețeaua Junior Achievement noi oportunități de învățare și de explorare a potențialului de inovare prin metodologia Design Thinking. Ne bucurăm să fim parteneri în cea de-a patra ediție a acestui proiect în România și să lucrăm alături de tineri a căror pasiune și determinare au puterea de a remodela viitorul.”, a declarat Loredana Mihăescu, Deputy CEO & Education Director în cadrul Junior Achievement România
Alături de ei, Google România sprijină competiția prin promovarea utilizării tehnologiei și a inovației, deschizând noi oportunități pentru viitorul tinerilor. „Google România este dedicată promovării educației în domeniul tehnologiei și susține cu entuziasm inițiative precum proiectul Solve for Tomorrow derulat de Samsung. Ne bucurăm să vedem liceeni pasionați de tehnologie, dornici să inoveze și să contribuie la dezvoltarea comunității. Așteptăm cu nerăbdare să cunoaștem câștigătorii și să fim inspirați de creativitatea și ingeniozitatea lor. Suntem convinși că, împreună, putem contribui la construirea unui viitor mai bun prin intermediul tehnologiei.”, a afirmat Sorin Sfetcu, Industry Manager Google România
Startarium, platforma de educație antreprenorială, completează echipa de parteneri prin oferirea resurselor necesare pentru dezvoltarea ideilor de afaceri și soluțiilor sustenabile. Împreună, acești parteneri creează un cadru solid pentru ca tinerii să își transforme ideile în realitate. „Suntem încântați să fim din nou parteneri ai competiției Solve for Tomorrow, ediția 2024 – 2025. Într-o lume în continuă evoluție, pregătirea tinerilor pentru viitor implică dezvoltarea unei mentalități orientate spre impact social și utilizarea responsabilă a tehnologiei, inclusiv a inteligenței artificiale. De aceea, accesul la resursele relevante de învățare oferite de Startarium contribuie la formarea gândirii critice și la folosirea tehnologiei în procesul de educație și inovație. Tehnologia, în special inteligența artificială, se afirmă ca un instrument esențial în educație, întărindu-ne angajamentul de a inspira generațiile viitoare să își valorifice potențialul uriaș pentru a crea un impact real și sustenabil în societate”, a spus Vlad Craioveanu, Fondator Startarium/ CEO și Cofondator Impact Hub Bucharest.
Impactul primelor ediții
În primele trei ediții ale competiției Solve for Tomorrow, impactul a fost semnificativ atât pentru elevi, cât și pentru profesori. Peste 1000 de profesori și 600 de licee din întreaga țară au fost implicate, iar mai mult de 3000 de elevi au participat la activitățile proiectului. Au fost înscrise 900 de idei inovatoare, dintre care 75 de echipe finaliste, însumând aproximativ 350 de elevi, au dezvoltat proiecte inovatoare cu impact asupra comunităților.
Printre proiectele câștigătoare ale ediției 2023-2024 se numără: prototipul unui robot logoped bazat pe inteligență artificială, realizat de echipa Roboped din Ploiești (locul I), transformarea unei platforme petroliere abandonate într-o sursă de energie eco, cu ajutorul panourilor solare, turbinelor eoliene și maritime, dezvoltată de echipa Feel the energy din Pitești (locul II) sau prototipul unei ambarcațiuni care colectează deșeurile din apele marine, creat de The STS Danubius din Galați (locul III).
Despre Solve for Tomorrow
Lansat în 2010, Solve for Tomorrow este o competiție unică prin care se încurajează gândirea inovatoare, munca în echipă și dezvoltarea unor idei de inovare socială care rezolvă cele mai urgente probleme ale comunității. Solve for Tomorrow s-a desfășurat în aproximativ 23 de țări din întreaga lume, cu peste 1,8 milioane de studenți participanți. În acest timp, competiției Solve for Tomorrow i s-au alăturat mii de studenți, profesori și părți interesate din întreaga lume, cultivând mereu un spirit de invenție și creativitate în școlile și comunitățile în care operează.
Despre Samsung Electronics Co., Ltd.
Samsung inspiră lumea și modelează viitorul cu idei și tehnologii transformatoare. Compania redefinește lumea televizoarelor, smartphone-urilor, dispozitivelor purtabile, tabletelor, electrocasnicelor, sistemelor de rețea și de memorie, sistemelor LSI, fabricării și soluțiilor LED, oferind o experiență conectată fără întreruperi prin ecosistemul său SmartThings și colaborarea deschisă cu partenerii. Pentru cele mai recente știri, vizitați Samsung Newsroom pe news.samsung.com.
Uncategorized
Amenajări interioare pe etape: ordinea lucrărilor, bugetul și deciziile care nu se pot corecta ulterior
Cele mai multe amenajări care ies prost nu eșuează din cauza gustului, ci din cauza cronologiei. Se cumpără canapeaua înainte de a ști unde ajunge priza, se toarnă șapa autonivelantă după montarea tocurilor de ușă, se aleg culorile pereților înainte de a vedea cum arată lumina la ora 18:00. Rezultatul e o serie de compromisuri scumpe, făcute sub presiune, cu meșteri care așteaptă și cu bani care se duc pe refaceri. O amenajare gândită pe etape, cu decizii luate în ordinea corectă, costă cu 15-25% mai puțin decât aceeași amenajare improvizată din mers și, mai important, se termină.
Ordinea lucrărilor decide mai mult decât stilul ales
Într-un apartament de 65 de metri pătrați, o renovare completă înseamnă între șapte și zece meserii diferite care trebuie să intre în locuință în secvența potrivită. Ordinea funcțională este aproape întotdeauna aceeași: demolări și desfaceri, instalații sanitare și electrice, tencuieli și gletuiri, șape și hidroizolații, montaj gresie și faianță, tâmplărie interioară, zugrăveli, pardoseli, mobilier, corpuri de iluminat, textile.
Greșeala clasică este mutarea instalației electrice la final, „când se vede mai bine unde punem lampa”. Spargerea unui perete deja gletuit pentru o priză uitată înseamnă praf în toată casa, două zile de întârziere și 300-500 de lei pierduți pe refacerea zugrăvelii. Soluția e un plan de prize și întrerupătoare desenat pe hârtie, cameră cu cameră, înainte de prima gaură. Un living funcțional cere minimum șase-opt prize, o bucătărie modernă în jur de doisprezece, iar dormitorul cel puțin două de fiecare parte a patului, la 60-70 cm de la pardoseală, dacă vrei să încarci telefonul fără prelungitor pe jos.
Al doilea reper de calendar: comenzile lungi se lansează primele. Tâmplăria PVC sau aluminiu are termene de 3-5 săptămâni, bucătăria pe comandă 6-10 săptămâni, tapițeriile personalizate uneori și trei luni. Dacă lansezi comanda de bucătărie abia după ce ai zugrăvit, vei sta două luni într-o casă finisată, dar goală.
Cum arată un buget realist, împărțit pe categorii
Pentru o renovare completă în 2025-2026, în orașele mari, costul se așază undeva între 1.200 și 2.500 de lei pe metru pătrat, manoperă și materiale, fără mobilier și electrocasnice. Diferența dintre capete nu ține de lux, ci de câte instalații se schimbă și de cât de drept e apartamentul.
- Instalații electrice și sanitare: 15-20% din buget. Nu se economisește aici niciodată; e singura categorie ascunsă în perete pentru următorii 20 de ani.
- Finisaje umede (tencuieli, glet, șape, gresie, faianță): 25-30%. Manopera domină, materialele sunt partea mică.
- Pardoseli și tâmplărie interioară: 15-20%.
- Mobilier fix, în special bucătăria și dressingul: 20-25%.
- Iluminat, textile, decor: 8-12%.
- Rezervă pentru surprize: minimum 10%, ideal 15%.
Rezerva nu e o formalitate. În blocurile ridicate înainte de 1990, șansa să găsești o coloană de canalizare fisurată, o pardoseală cu diferență de nivel de 4 cm între capete sau instalație electrică pe aluminiu este realistă. Fiecare dintre aceste descoperiri adaugă între 1.500 și 6.000 de lei la deviz, iar un buget întins la maximum se transformă atunci într-un șantier oprit la jumătate.
Măsurătorile care decid confortul de zi cu zi
Un interior se simte bine sau prost în funcție de câțiva centimetri repetați de o sută de ori pe zi. Culoarul liber de circulație vrea minimum 75 cm, iar 90 cm dacă e traseul principal spre bucătărie. În fața dulapurilor cu uși batante lasă 90-100 cm, altfel nu poți sta în fața raftului cu ușa deschisă. Masa de dinner cere 100 cm de la marginea blatului până la peretele din spate, ca scaunul să poată fi tras complet; sub 80 cm, oaspeții se strecoară lateral.
În living, zona de conversație și cea de televizor se negociază între ele, iar aici merită verificate distanțele recomandate între canapea, măsuță și televizor înainte de a comanda o măsuță prea lată sau un televizor de 65 de inch pentru o cameră de 3,2 metri. Ca reper rapid: 40-45 cm între marginea canapelei și măsuță, o înălțime a măsuței apropiată de cea a șezutului, și o distanță de vizionare de aproximativ 1,5-2 ori diagonala ecranului pentru conținut Full HD.
În bucătărie, triunghiul de lucru — frigider, chiuvetă, plită — funcționează dacă suma laturilor stă între 4 și 7 metri. Blatul se montează la 90 cm pentru o persoană de statură medie, dar dacă gătești zilnic și ai 1,80 m, 95 cm îți salvează spatele. Sunt ajustări care nu costă nimic la momentul proiectării și devin imposibile după montaj.
Iluminatul, cea mai ieftină formă de lux
Un plafonier unic în mijlocul camerei este soluția care strică cele mai multe amenajări reușite altfel. Regula practică e minimum trei surse de lumină pe cameră, la înălțimi diferite: una generală, una funcțională (lampă de citit, spoturi peste blat), una de atmosferă (aplică, bandă LED în nișă, veioză).
Temperatura de culoare contează la fel de mult ca numărul de lumeni. Pentru living și dormitor, 2700-3000K dă tonul cald pe care îl asociem cu seara; pentru bucătărie și baie, 3500-4000K arată corect culorile alimentelor și ale pielii. Amestecul de temperaturi în aceeași încăpere e ușor de evitat și vizibil neplăcut. Ca ordin de mărime al necesarului, un living are nevoie de circa 150-200 lumeni pe metru pătrat cumulați, o bucătărie de 250-300, iar un dormitor se descurcă cu 100-150. Un singur bec de 800 lumeni într-o cameră de 20 mp explică de ce seara pare mereu obosită.
Variatoarele de intensitate costă 60-150 de lei pe circuit și schimbă complet felul în care folosești camera după ora 21:00. Sunt printre puținele investiții mici cu efect zilnic garantat.
Materiale și finisaje: unde merită plătit mai mult
Ierarhia e simplă: plătește mai mult pentru ce atingi și pentru ce nu poți schimba ușor. Blatul de bucătărie, bateriile sanitare, balamalele și glisierele, clanțele, pardoseala — aici calitatea se simte zilnic. Un set de balamale cu amortizare de la un producător serios costă cu 15-20 de lei mai mult per ușiță și rezistă zece ani; varianta ieftină începe să bată în doi ani. În schimb, pentru un perete de accent, o vopsea lavabilă premium nu e obligatorie: vopsești din nou peste trei ani și schimbi cu totul senzația camerei pentru 400 de lei.
Lemnul masiv, piatra naturală și textilele naturale îmbătrânesc frumos, iar spațiile publice tradiționale sunt cea mai bună demonstrație practică: dacă vrei să vezi cum arată o grindă reală, o masă groasă de stejar și o piatră care s-a patinat în timp, o vizită la Hanul Vatra din Costești, unde ospitalitatea românească se traduce și în materiale autentice, spune mai mult decât zece cataloage de finisaje. Ideea de reținut nu e să copiezi stilul rustic într-un apartament de bloc, ci principiul: puține materiale, folosite consecvent, în cantități generoase.
Ultimii zece la sută, partea care transformă spațiul în locuință
Momentul cel mai frecvent ratat este finalul. După ce s-au montat mobilierul și corpurile de iluminat, majoritatea oamenilor se opresc, epuizați financiar și nervos. Camera arată corect, dar goală și impersonală. Stratul final — perdele care pornesc de la tavan și nu de la marginea ferestrei, un covor suficient de mare încât picioarele din față ale canapelei să stea pe el, două-trei texturi diferite pe canapea, plante reale, un tablou agățat cu centrul la 145-150 cm de la pardoseală — costă între 5 și 10% din buget și schimbă 50% din impresie.
Aici funcționează cel mai bine acumularea lentă: cumperi în șase luni, nu într-un weekend, iar când te blochezi pe combinații de materiale, culori și obiecte merită parcurse secțiunile dedicate alegerii pieselor de decor și accesorii pentru interior, unde se vede clar diferența dintre o cameră aranjată și una doar mobilată. Regula de disciplină: fiecare obiect nou trebuie să aibă un motiv de a fi acolo — funcțional, sentimental sau vizual. Restul se numește dezordine cu bon fiscal.
O amenajare bine făcută nu se recunoaște după cât de fotogenică e în prima săptămână, ci după cât de puțin te enervează în al treilea an: prizele sunt unde trebuie, ușile se deschid complet, lumina se reglează, iar mobila nu s-a mișcat pentru că nu are de ce.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România
București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas în evoluția companiei și lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul Provident, adresat clienților care preferă o experiență complet digitală.
Cu o limită reutilizabilă de până la 10.000 de lei, ProviCard poate fi accesat printr-un proces 100% online și administrat direct din aplicația ProviGo. Cardul oferă o perioadă de grație de până la 30 de zile, retrageri de numerar de la orice bancomat, curs valutar fără costuri suplimentare și rambursare flexibilă.

„ProviCard marchează o nouă etapă în evoluția portofoliului nostru. În ultimii ani, am extins constant modalitățile prin care clienții pot accesa produsele Provident, prin dezvoltarea parteneriatelor și lansarea ProviOnline, produsul nostru 100% digital. Acum, adăugăm pentru prima dată în portofoliul nostru un card de credit și continuăm să construim opțiuni pentru nevoi și comportamente financiare diferite. După 20 de ani, provocarea noastră nu este doar să rămânem relevanți pentru clienții care ne cunosc deja, ci să construim Provident și pentru următoarea generație de clienți”, spune Florin Bâlcan, Director General Provident Financial România.

ProviCard este adaptat pentru piața din România pornind de la experiența Poloniei, unde peste 230.000 de clienți folosesc deja acest card.
20 de ani de Provident în România
În două decenii, peste 1,4 milioane de români au fost clienți Provident, iar compania a acordat finanțări în valoare totală de peste 2 miliarde de euro. Astăzi, Provident deservește aproape 200.000 de clienți activi, iar aproape jumătate dintre aceștia locuiesc în mediul rural.
Profilul clientului s-a schimbat, însă, odată cu piața. Alături de clienții care aleg serviciul opțional la domiciliu, Provident deservește astăzi, prin ProviOnline și parteneriatele dezvoltate în ultimii ani, și o categorie de clienți cu un profil preponderent digital. Aceștia au o vârstă medie de 37 de ani și un venit mediu lunar de aproximativ 4.000 de lei.
ProviCard continuă această evoluție și aduce Provident mai aproape de noi categorii de clienți, care caută flexibilitate și o experiență digitală.
-
Afaceriacum o săptămânăServicii de Transport Persoane România-Germania și Italia-România cu Topala Travel: Călătorii Confortabile și Sigure
-
Uncategorizedacum o săptămânăGama de dormitoare și paturi de la HomeMobili.ro și HomeBedding.ro
-
Uncategorizedacum o săptămânăGarmin își extinde gama de ceasuri inteligente de top cu modelele fēnix 9 și fēnix 9 Pro
-
Uncategorizedacum o săptămânăZyxel Networks sporește eficiența operațională la JW Marriott Maldives Resort & Spa cu ajutorul unei rețele WiFi fiabile pentru personalul hotelului
-
Uncategorizedacum 2 zileDyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene
-
Uncategorizedacum 5 zile„Băiatul de la care nu te aștepți la nimic.” Un pian i-a dat primul lucru al lui
-
Uncategorizedacum o săptămânăCompanii independente de analiză plasează Genetec pe primul loc la nivel global în domeniul software-ului de management video
-
Uncategorizedacum o săptămânăPhilips Ambilight TV devine partenerul official al Assassin’s Creed în Europa
