Uncategorized
Noile Samsung Galaxy S22 și S22+ oferă experiențe revoluționare cu camera foto, ziua și noaptea
Concepute pentru a crea, surprinde și împărtăși cele mai frumoase momente cu funcțiile camerei AI pro-grade de pe cea mai recentă serie Galaxy S
București, România – 9 februarie 2022 – Samsung Electronics Co., Ltd. a dezvăluit astăzi noile Galaxy S22 și S22+, două dispozitive premium care stimulează creativitatea și exprimarea propriei personalități. Galaxy S22 și S22+ dispun de camere foto dinamice cu procesare inteligentă, avansată a imaginii pentru a transforma fiecare moment într-unul epic. Construite cu un design îndrăzneț, în linie cu demersurile din zona sustenabilității, Galaxy S22 și S22+ au fost proiectate atât pentru a atrage toate privirile, cât și pentru a fi prietenoase cu mediul.
„Camerele smartphone-urilor noastre au transformat modul în care creăm, partajăm conținut și comunicăm. Prin fotografii și videoclipuri, ne exprimăm și ne conectăm cu oamenii dragi. De aceea ne-am concentrat pe proiectarea celor mai noi dispozitive din seria Galaxy S cu capabilități inovatoare ale camerei, care funcționează zi și noapte, susținute de cea mai bună performanță mobilă de până acum”, a declarat TM Roh, President and Head of Samsung Electronics’ MX (Mobile eXperience) Business.

Surprinde noaptea cu cea mai inteligentă cameră Samsung de până acum
Galaxy S22 și S22+ sunt concepute pentru a oferi experiențe de nivel următor în ceea ce privește camera foto, astfel încât oamenii să se poată conecta cu ceilalți și să partajeze conținut oriunde s-ar afla. Cu noile funcții revoluționare Nightography ale seriei Galaxy S22 – precum un senzor cu 23% mai mare față de cel de pe Galaxy S21 și S21+ și tehnologia Adaptive Pixel – camera este proiectată special pentru a lăsa mai multă lumină să pătrundă prin obiectiv, pentru a evidenția detalii și a surprinde culori spectaculoase, care scot conținutul în evidență, chiar și în întuneric. Atât Galaxy S22, cât și Galaxy S22+ sunt construite cu o cameră principală puternică de 50MP, un obiectiv tele de 10MP și un obiectiv ultra-larg de 12MP, astfel încât fotografiile să fie întotdeauna de cea mai înaltă calitate. În timpul înregistrării video, noua funcție de Auto Framing detectează și poate cuprinde până la 10 persoane în cadru, ajustând automat focalizarea camerei, astfel încât toți subiecții camerei să se vadă clar. Ambele dispozitive sunt alimentate de tehnologia avansată VDIS, care minimizează vibrațiile, astfel încât imaginile să fie perfecte chiar și în mișcare.
Galaxy S22 și S22+ sunt, de asemenea, echipate cu cea mai recentă tehnologie AI de la Samsung, ducând fotografiile la nivelul următor. Acum, surprinderea fotografiilor în modul Portrait devine și mai ușoară cu noua funcție AI Stereo Depth Map, putând fi surprinse chiar și cele mai mici detalii datorită unui algoritm AI sofisticat. Acest lucru funcționează chiar și pentru animalul de companie: noul mod Portret al lui Galaxy S22/S22+ recunoaște părul animalului de companie și împiedică contopirea acestuia cu fundalul, astfel încât fotografiile cu acesta vor fi întotdeauna reușite.

Putere și performanță care țin pasul cu viața
Începând cu activitățile de la muncă, până la cele de acasă, Galaxy S22 și S22+ sunt concepute pentru a-și ajuta utilizatorii, chiar și în cele mai aglomerate zile, cu primul procesor de 4nm existent vreodată pe un smartphone Galaxy. Acesta susține cea mai avansată procesare AI și ML de până acum, oferind performanțe de neegalat pentru toate nevoile de streaming și productivitate. În plus, analiza de comportament a rețelei optimizează performanța aplicațiilor, detectând-o automat pe cea în curs de utilizare și direcționând, astfel, cea mai mare putere către aceasta – în acest mod, navigarea pe internet și în aplicații nu a fost niciodată mai fluidă.
Un procesor “rapid ca fulgerul” necesită un nivel de putere care să poată ține pasul cu ritmul acestuia. Galaxy S22 este construit cu o baterie robustă, cu durată pe întreaga zi, și Fast Charging de 25W, care nu încetinește niciodată, în timp ce Galaxy S22+ dispune de o baterie super-puternică care poate rezista chiar și mai mult de o zi cu doar o singură încărcare. Galaxy S22+ oferă, de asemenea, Super Fast Charging de de 45W, ceea ce înseamnă că timpul de așteptare pentru încărcarea dispozitivului este minim.
Vizionarea unui film sau a unei emisiuni preferate va fi și mai plăcută pe ecranele superbe ale lui Galaxy S22 și S22+. Ambele dispozitive sunt echipate cu un display Dynamic AMOLED 2X adaptiv de 120Hz, conceput pentru cele mai bune experiențe de gaming și vizionare. Indiferent dacă utilizatorii preferă display-ul premium, de 6,1 inci, al lui Galaxy S22 sau pe cel al lui Galaxy S22+, de 6,6 inci, fiecare ecran este construit cu tehnologia inteligentă Vision Booster care ajustează automat afișajul în funcție de lumina ambientală și îmbunătățește contrastul de culoare, astfel încât utilizatorii să se poată bucura de cea mai bună vizualizare posibilă a conținutului. În plus, adăugirile la nivel de performanță hardware au îmbunătățit luminozitatea afișajului – Galaxy S22 are o luminozitate maximă de 1.300 niți, în timp ce Galaxy S22+ atinge 1.750 niți.
De asemenea, Galaxy S22 și S22+ le permit utilizatorilor să rămână mereu conectați și productivi. Prin parteneriatul Samsung cu Google, aceștia se pot bucura de partajarea live Google Duo pentru a vizualiza, împreună cu prietenii, fotografii din Galerie sau pentru a-și nota informațiile, în cadrul unei întâlniri cu colegii de muncă, pe Samsung Notes – chiar și de la distanță.

Proiectat spre perfecțiune și construit pentru a rezista
Atât Galaxy S22, cât și Galaxy S22+ prezintă design-ul iconic, Contour-Cut, al seriei S, preferat de fani, care îmbină perfect camera în carcasa telefonului. Pentru a crea un aspect mai elegant și mai rafinat, Samsung a construit ambele dispozitive cu un afișaj plat distinctiv, completat de o sticlă premium și un finisaj mat. Acum, carcasa de cameră a seriei S este proiectată în așa fel încât să potrivească cu nuanța dispozitivului, dispunând de un cadru metalic subțire și simetric pentru un aspect perfect. Rezultatul – un design echilibrat, uniform, modern, în pas cu noile tendințe și elegant. Atât Samsung Galaxy S22, cât și Galaxy S22+ sunt disponibile în culorile Phantom Black, Phantom White, Green și Pink Gold.
De asemenea, acel design uimitor este construit pentru a rezista în timp: seria Galaxy S22 prezintă cele mai durabile dispozitive mobile Samsung de până acum. Galaxy S22 și S22+ sunt primele modele din seria S realizate cu Armor Aluminium – cel mai puternic cadru din aluminiu de la Samsung. Seria Galaxy S22 este, de asemenea, prima serie de smartphone-uri care prezintă noul Corning® Gorilla® Glass Victus®+. Dispozitivele din seria Galaxy S22 sunt echipate cu această sticlă rezistentă atât pe față, cât și pe spate, astfel încât utilizatorii să-și facă mai puține griji în privința căderilor accidentale.
Samsung știe că adevărata durabilitate nu se referă doar la nivel hardware. Ca parte a angajamentului Samsung, de a le oferi utilizatorilor cea mai bună performanță și experiență mobilă posibilă, întreaga serie Galaxy S22 va fi susținută cu până la patru generații de upgrade al sistemului de operare Android. Acum, milioane de utilizatori Galaxy pot profita de cele mai noi caracteristici de securitate, productivitate și alte funcții noi interesante, pentru mai mult timp. Samsung va continua să extindă acest demers de-a lungul categoriilor sale de produse pentru a se asigura că utilizatorii sunt pe deplin mulțumiți de experiența întregului ecosistem Galaxy.
Seria Galaxy S facilitează, de asemenea, personalizarea propriului telefon. Utilizatorii pot folosi noua interfață One UI, curată și intuitivă, pentru a-și personaliza aspectul ecranului de pornire și al widget-ului. Aceștia își pot adapta culorile pictogramelor, widget-urile, paleta de culori și multe altele, în funcție de preferințele personale, creându-și o experiență mobilă care să reflecte propriul stil. One UI oferă, de asemenea, accesul rapid către o multitudine de emoji-uri, GIF-uri și stickere direct din tastatură, astfel încât utilizatorii să poată comunica instantaneu, exact așa cum simt, fără să fie nevoiți să scrie nici măcar un cuvânt.

Sprijin pentru un viitor sustenabil prin intermediul Galaxy for the Planet
Fiind cel mai ecologic dispozitiv al Samsung, seria Galaxy S22 este pionieră în tehnologia mobilă, contribuind, în același timp, la bunăstarea planetei. Poluarea cu plastic reprezintă o amenințare serioasă pentru mediul înconjurător, iar plasele de pescuit aruncate necontrolat sunt dăunătoare vieții marine și oceanelor planetei, în mod special. Prin colaborarea cu organizații de top, Samsung ajută la recuperarea plaselor de pescuit aruncate și le transformă într-un material de înaltă performanță pentru smartphone-urile sale. Acest material – folosit în confecționarea huselor seriei Galaxy S22 – conține 20% plastic reciclat provenit din ocean, mai exact, din plasele de pescuit aruncate. Seria Galaxy S22 încorporează, de asemenea, material reciclat post-consum în modulul difuzorului său, precum și în părțile interioare ale tastelor de pornire și volum.
Pe lângă materialele din plastic provenite din ocean, Samsung folosește hârtie 100% reciclată pentru ambalajul seriei Galaxy S22, incluzând și o folie de protecție realizată din plastic reciclat. Fiecare carcasă de smartphone este, de asemenea, proiectată din materiale certificate UL, ecologice – precum materialele plastice reciclate post-consum sau substanțele bazate pe bio. Aceste inițiative privind inovațiile prietenoase cu mediul, din zona tehnologiei mobile, reprezintă cel mai recent exemplu care confirmă angajamentului Samsung de a face mai mult cu mai puțin, ca parte a Galaxy for the Planet.
Securitate de încredere
Seria Galaxy S22 este securizată prin intermediul puternicei platforme de securitate Knox Vault de la Samsung, care include un procesor și memorie, ambele foarte bine securizate, izolând complet datele sensibile, precum parolele, datele biometrice sau cele pentru Blockchain din sistemul de operare principal al telefonului. Panoul și indicatorul de confidențialitate din cadrul One UI le permit utilizatorilor să vadă cu ușurință ce aplicații le accesează datele și camera, astfel încât aceștia pot decide dacă acordă sau refuză permisiunea fiecărei aplicații de a face aceste lucruri. Seria Galaxy S22 introduce, de asemenea, câteva funcții de securitate noi, precum micro-arhitectura ARM, care previne atacurile cibernetice care vizează sistemul de operare și memoria.
În plus, seria Galaxy S22 le pune la dispoziție utilizatorilor și Samsung Wallet – o experiență perfectă, convenabilă și sigură pentru a ușura viața de zi cu zi. Samsung Wallet îmbină plata digitală, ID-ul, cheile și gestionarea activelor într-un singur instrument, care simplifică rutinele, de la afișarea legitimației de student până la compilarea documentelor de călătorie înainte de zbor.

Conectat cu ecosistemul Galaxy
Alături de noua serie Galaxy S22, Samsung introduce o nouă gamă de tablete și un pachet de funcții actualizate pentru Galaxy Watch4, astfel încât utilizatorii Galaxy să poată rămâne conectați în fiecare aspect al vieții lor. Construită pentru o nouă eră a conectivității, seria Galaxy Tab S8 – precum Tab S8, Tab S8+ și Tab S8 Ultra – este cea mai versatilă gamă de tablete Samsung de până acum, construită și proiectată pentru a răspunde nevoilor, în continuă schimbare, ale celor care lucrează, studiază, se joacă și creează.
Disponibilitate locală
Galaxy S22 și Galaxy S22+ sunt disponibile pentru precomandă începând cu 9 februarie, împreună cu o pereche de Galaxy Buds Pro, pe Samsung.com, la operatori și retaileri, în online și în magazine. Ambele dispozitive vor fi disponibile în următoarele culori și opțiuni de memorie:
- Galaxy S22/22+:Phantom Black, Phantom White, Green și Pink Gold în versiunile de 128GB și 256GB cu 8GB RAM.
Samsung Care+, un serviciu dedicat de asistență, care acoperă daunele accidentale ale produselor, reparațiile și multe altele, va fi disponibil pentru seria Galaxy S22. Pentru mai multe informații despre Galaxy S22 și S22+, vă rugăm să vizitați: http://www.samsungmobilepress.com, news.samsung.com/galaxy sau samsung.com/ro.
Despre Samsung Electronics Co., Ltd.
Samsung Electronics Co., Ltd. inspiră oamenii și creează viitorul prin tehnologii și idei. Compania redefinește lumea televizoarelor, pe cea a smartphone-urilor, a dispozitivelor wearables, a tabletelor, a electrocasnicelor digitale, a sistemelor de rețea și memorie și a ecranelor profesionale. Pentru cele mai noi informații, vizitați Samsung Newsroom la http://news.samsung.com.
| Galaxy S22 și Galaxy S22+ | ||||
| Galaxy S22 | Galaxy S22+ | |||
| Display | 6.1-inci FHD+
Display Dynamic AMOLED 2X Rată de reîmprospătare super fluidă de 120Hz (10 ~ 120Hz) Rată de eșantionare la atingere de 240Hz în modul Game Vision Booster Eye Comfort Shield |
6.6-inci FHD+
Display Dynamic AMOLED 2X Rată de reîmprospătare super fluidă de 120Hz (10 ~ 120Hz) Rată de eșantionare la atingere de 240Hz în modul Game Vision Booster Eye Comfort Shield |
||
| *Măsurat în diagonală, dimensiunea ecranului lui Galaxy S22 este de 6,1 inci pe întregul dreptunghi și de 5,9 inci, ținând cont de colțurile rotunjite. Dimensiunea ecranului lui Galaxy S22+ este de 6,6 inci pe întregul dreptunghi și de 6,4 inci, ținând cont de colțurile rotunjite; Suprafața reală vizibilă este mai mică datorită colțurilor rotunjite și a orificiului camerei. | ||||
| Securitate | Amprentă cu ultrasunete | |||
| Dimensiuni & Greutate | 70.6 x 146.0 x 7.6mm, 168g | 75.8 x 157.4 x 7.6mm, 196g | ||
| Camera | 12MP Ultra-Wide Camera
· F2.2, FOV 120˚
50MP Wide Camera · Dual Pixel AF, OIS, F1.8, FOV 85˚
10MP Telephoto Camera · 3x Optical Zoom, OIS, F2.4, FOV 36˚
10MP Front Camera · F2.2, FOV 80˚ |
|||
| AP | Procesare avansată de 4nm | |||
| *Poate să difere în funcție de piață și operator | ||||
| Memorie | 8 + 256GB
8 + 128GB |
|||
| *Spațiul real de stocare poate varia în funcție de piață, model, dimensiunea fișierului și format. | ||||
| Baterie | 3,700mAh | 4,500mAh | ||
| *Valoare standard testată în condiții de laborator terțe. Valoarea standard este valoarea medie estimată luând în considerare abaterea capacității bateriei dintre eșantioanele de baterii testate conform standardului IEC 61960. Capacitatea nominală (minimă) este de 3590 mAh pentru Galaxy S22 și 4370 mAh pentru Galaxy S22+. Durata reală de viață a bateriei poate varia în funcție de mediul de rețea, modelele de utilizare și alți factori. | ||||
| Încărcare | 25W prin cablu
15W Wireless Wireless PowerShare USB-IF |
Până la 45W prin cablu
15W Wireless Wireless PowerShare USB-IF |
||
| *Estimată în raport cu profilul de utilizare al unui utilizator mediu/standard. Evaluat independent de Strategy Analytics în perioada 2021.12.08–12.20 în SUA și Marea Britanie, cu versiuni de pre-lansare SM-S901, SM-S906, SM-S908 în setare implicită folosind rețele 5G Sub6 (NU au fost testate în rețeaua 5G mmWave). Durata reală de viață a bateriei variază în funcție de mediul de rețea, funcțiile și aplicațiile utilizate, frecvența apelurilor și a mesajelor, numărul de încărcări și mulți alți factori. | ||||
| *Adaptor de alimentare de 25W, adaptor de alimentare de 45W și cablu de date – vândute separat. Pentru Galaxy S22+ este recomandată utilizarea adaptorului original Samsung de 45W și a cablului de date. Pentru Galaxy S22 se recomandă utilizarea adaptorului original Samsung de 25W și a cablului de date. | ||||
| *USB Implementers Forum, Inc. (USB-IF) a fost înființat în 1995 pentru a sprijini și accelera adoptarea de către piață și de către consumatori a dispozitivelor compatibile USB. Încărcarea super rapidă a Galaxy S22 și S22+ a fost certificată pentru a fi conformă cu standardele USB, ceea ce înseamnă că produsele îndeplesc cele mai înalte standarde din industrie. Această certificare poate fi găsită pe www.usb.org. | ||||
| *Limitat la smartphone-uri Samsung sau alte mărci cu încărcare wireless Qi, precum Galaxy S22, S22+, S22 Ultra, Z Fold3 5G, Z Flip3 5G, S21 FE 5G, S21 5G, S21+ 5G, S21 Ultra 5G, Z Fold2, Note20, Note20 Ultra, S20 FE, S20, S20+, S20 Ultra, Z Flip, Note10, Note10+, S10e, S10, S10+, Fold, S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE și Note5. Disponibil doar cu anumite dispozitive portabile Samsung Galaxy, precum Galaxy Buds2, Buds Pro, Buds Live, Watch4, Watch4 Classic, Watch3, Watch Active2, Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch și Galaxy Buds. Dacă puterea bateriei este mai mică de 30%, este posibil ca Wireless PowerShare să nu funcționeze. Este posibil să nu funcționeze cu anumite accesorii, huse, alte dispozitive de marcă sau unele dispozitive portabile Samsung. Poate afecta recepția apelurilor sau serviciile de date, în funcție de mediul de rețea. | ||||
| OS | Android 12
One UI 4.1 |
|||
| Rețea și Conectivitate | ||||
| 5G, LTE, Wi-Fi 6E (Galaxy S22+) / Wi-Fi 6(Galaxy S22), Wi-Fi Direct Bluetooth® v 5.2 | ||||
| *Serviciile 5G sunt acceptate doar în locațiile compatibile cu rețeaua 5G. Necesită conexiune 5G optimă. Viteza reală poate varia în funcție de piață, operator și mediu de utilizator.
*Disponibilitatea modelului LTE variază în funcție de țară și operator. *Disponibilitatea rețelei Wi-Fi 6E poate varia în funcție de piață, furnizor de rețea și mediu de utilizator. Necesită conexiune optimă. Va necesita un router Wi-Fi 6E. *Bandă Ultra Wide acceptată pe Galaxy S22+. |
||||
| Senzori | Accelerometru, Barometru, Senzor de amprentă, Senzor giroscop, Senzor geomagnetic, Senzor Hall, Senzor de lumină, Senzor de proximitate | |||
| Rezistență la apă | IP68 | |||
| *IP68 se bazează pe condițiile de testare pentru scufundare până la 1,5 metri apă dulce timp de până la 30 de minute. Clătiți reziduurile/uscăți dacă este umed. Nu este recomandat pentru utilizare la plajă sau piscină. | ||||
Uncategorized
Amenajări interioare pe etape: ordinea lucrărilor, bugetul și deciziile care nu se pot corecta ulterior
Cele mai multe amenajări care ies prost nu eșuează din cauza gustului, ci din cauza cronologiei. Se cumpără canapeaua înainte de a ști unde ajunge priza, se toarnă șapa autonivelantă după montarea tocurilor de ușă, se aleg culorile pereților înainte de a vedea cum arată lumina la ora 18:00. Rezultatul e o serie de compromisuri scumpe, făcute sub presiune, cu meșteri care așteaptă și cu bani care se duc pe refaceri. O amenajare gândită pe etape, cu decizii luate în ordinea corectă, costă cu 15-25% mai puțin decât aceeași amenajare improvizată din mers și, mai important, se termină.
Ordinea lucrărilor decide mai mult decât stilul ales
Într-un apartament de 65 de metri pătrați, o renovare completă înseamnă între șapte și zece meserii diferite care trebuie să intre în locuință în secvența potrivită. Ordinea funcțională este aproape întotdeauna aceeași: demolări și desfaceri, instalații sanitare și electrice, tencuieli și gletuiri, șape și hidroizolații, montaj gresie și faianță, tâmplărie interioară, zugrăveli, pardoseli, mobilier, corpuri de iluminat, textile.
Greșeala clasică este mutarea instalației electrice la final, „când se vede mai bine unde punem lampa”. Spargerea unui perete deja gletuit pentru o priză uitată înseamnă praf în toată casa, două zile de întârziere și 300-500 de lei pierduți pe refacerea zugrăvelii. Soluția e un plan de prize și întrerupătoare desenat pe hârtie, cameră cu cameră, înainte de prima gaură. Un living funcțional cere minimum șase-opt prize, o bucătărie modernă în jur de doisprezece, iar dormitorul cel puțin două de fiecare parte a patului, la 60-70 cm de la pardoseală, dacă vrei să încarci telefonul fără prelungitor pe jos.
Al doilea reper de calendar: comenzile lungi se lansează primele. Tâmplăria PVC sau aluminiu are termene de 3-5 săptămâni, bucătăria pe comandă 6-10 săptămâni, tapițeriile personalizate uneori și trei luni. Dacă lansezi comanda de bucătărie abia după ce ai zugrăvit, vei sta două luni într-o casă finisată, dar goală.
Cum arată un buget realist, împărțit pe categorii
Pentru o renovare completă în 2025-2026, în orașele mari, costul se așază undeva între 1.200 și 2.500 de lei pe metru pătrat, manoperă și materiale, fără mobilier și electrocasnice. Diferența dintre capete nu ține de lux, ci de câte instalații se schimbă și de cât de drept e apartamentul.
- Instalații electrice și sanitare: 15-20% din buget. Nu se economisește aici niciodată; e singura categorie ascunsă în perete pentru următorii 20 de ani.
- Finisaje umede (tencuieli, glet, șape, gresie, faianță): 25-30%. Manopera domină, materialele sunt partea mică.
- Pardoseli și tâmplărie interioară: 15-20%.
- Mobilier fix, în special bucătăria și dressingul: 20-25%.
- Iluminat, textile, decor: 8-12%.
- Rezervă pentru surprize: minimum 10%, ideal 15%.
Rezerva nu e o formalitate. În blocurile ridicate înainte de 1990, șansa să găsești o coloană de canalizare fisurată, o pardoseală cu diferență de nivel de 4 cm între capete sau instalație electrică pe aluminiu este realistă. Fiecare dintre aceste descoperiri adaugă între 1.500 și 6.000 de lei la deviz, iar un buget întins la maximum se transformă atunci într-un șantier oprit la jumătate.
Măsurătorile care decid confortul de zi cu zi
Un interior se simte bine sau prost în funcție de câțiva centimetri repetați de o sută de ori pe zi. Culoarul liber de circulație vrea minimum 75 cm, iar 90 cm dacă e traseul principal spre bucătărie. În fața dulapurilor cu uși batante lasă 90-100 cm, altfel nu poți sta în fața raftului cu ușa deschisă. Masa de dinner cere 100 cm de la marginea blatului până la peretele din spate, ca scaunul să poată fi tras complet; sub 80 cm, oaspeții se strecoară lateral.
În living, zona de conversație și cea de televizor se negociază între ele, iar aici merită verificate distanțele recomandate între canapea, măsuță și televizor înainte de a comanda o măsuță prea lată sau un televizor de 65 de inch pentru o cameră de 3,2 metri. Ca reper rapid: 40-45 cm între marginea canapelei și măsuță, o înălțime a măsuței apropiată de cea a șezutului, și o distanță de vizionare de aproximativ 1,5-2 ori diagonala ecranului pentru conținut Full HD.
În bucătărie, triunghiul de lucru — frigider, chiuvetă, plită — funcționează dacă suma laturilor stă între 4 și 7 metri. Blatul se montează la 90 cm pentru o persoană de statură medie, dar dacă gătești zilnic și ai 1,80 m, 95 cm îți salvează spatele. Sunt ajustări care nu costă nimic la momentul proiectării și devin imposibile după montaj.
Iluminatul, cea mai ieftină formă de lux
Un plafonier unic în mijlocul camerei este soluția care strică cele mai multe amenajări reușite altfel. Regula practică e minimum trei surse de lumină pe cameră, la înălțimi diferite: una generală, una funcțională (lampă de citit, spoturi peste blat), una de atmosferă (aplică, bandă LED în nișă, veioză).
Temperatura de culoare contează la fel de mult ca numărul de lumeni. Pentru living și dormitor, 2700-3000K dă tonul cald pe care îl asociem cu seara; pentru bucătărie și baie, 3500-4000K arată corect culorile alimentelor și ale pielii. Amestecul de temperaturi în aceeași încăpere e ușor de evitat și vizibil neplăcut. Ca ordin de mărime al necesarului, un living are nevoie de circa 150-200 lumeni pe metru pătrat cumulați, o bucătărie de 250-300, iar un dormitor se descurcă cu 100-150. Un singur bec de 800 lumeni într-o cameră de 20 mp explică de ce seara pare mereu obosită.
Variatoarele de intensitate costă 60-150 de lei pe circuit și schimbă complet felul în care folosești camera după ora 21:00. Sunt printre puținele investiții mici cu efect zilnic garantat.
Materiale și finisaje: unde merită plătit mai mult
Ierarhia e simplă: plătește mai mult pentru ce atingi și pentru ce nu poți schimba ușor. Blatul de bucătărie, bateriile sanitare, balamalele și glisierele, clanțele, pardoseala — aici calitatea se simte zilnic. Un set de balamale cu amortizare de la un producător serios costă cu 15-20 de lei mai mult per ușiță și rezistă zece ani; varianta ieftină începe să bată în doi ani. În schimb, pentru un perete de accent, o vopsea lavabilă premium nu e obligatorie: vopsești din nou peste trei ani și schimbi cu totul senzația camerei pentru 400 de lei.
Lemnul masiv, piatra naturală și textilele naturale îmbătrânesc frumos, iar spațiile publice tradiționale sunt cea mai bună demonstrație practică: dacă vrei să vezi cum arată o grindă reală, o masă groasă de stejar și o piatră care s-a patinat în timp, o vizită la Hanul Vatra din Costești, unde ospitalitatea românească se traduce și în materiale autentice, spune mai mult decât zece cataloage de finisaje. Ideea de reținut nu e să copiezi stilul rustic într-un apartament de bloc, ci principiul: puține materiale, folosite consecvent, în cantități generoase.
Ultimii zece la sută, partea care transformă spațiul în locuință
Momentul cel mai frecvent ratat este finalul. După ce s-au montat mobilierul și corpurile de iluminat, majoritatea oamenilor se opresc, epuizați financiar și nervos. Camera arată corect, dar goală și impersonală. Stratul final — perdele care pornesc de la tavan și nu de la marginea ferestrei, un covor suficient de mare încât picioarele din față ale canapelei să stea pe el, două-trei texturi diferite pe canapea, plante reale, un tablou agățat cu centrul la 145-150 cm de la pardoseală — costă între 5 și 10% din buget și schimbă 50% din impresie.
Aici funcționează cel mai bine acumularea lentă: cumperi în șase luni, nu într-un weekend, iar când te blochezi pe combinații de materiale, culori și obiecte merită parcurse secțiunile dedicate alegerii pieselor de decor și accesorii pentru interior, unde se vede clar diferența dintre o cameră aranjată și una doar mobilată. Regula de disciplină: fiecare obiect nou trebuie să aibă un motiv de a fi acolo — funcțional, sentimental sau vizual. Restul se numește dezordine cu bon fiscal.
O amenajare bine făcută nu se recunoaște după cât de fotogenică e în prima săptămână, ci după cât de puțin te enervează în al treilea an: prizele sunt unde trebuie, ușile se deschid complet, lumina se reglează, iar mobila nu s-a mișcat pentru că nu are de ce.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România
București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas în evoluția companiei și lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul Provident, adresat clienților care preferă o experiență complet digitală.
Cu o limită reutilizabilă de până la 10.000 de lei, ProviCard poate fi accesat printr-un proces 100% online și administrat direct din aplicația ProviGo. Cardul oferă o perioadă de grație de până la 30 de zile, retrageri de numerar de la orice bancomat, curs valutar fără costuri suplimentare și rambursare flexibilă.

„ProviCard marchează o nouă etapă în evoluția portofoliului nostru. În ultimii ani, am extins constant modalitățile prin care clienții pot accesa produsele Provident, prin dezvoltarea parteneriatelor și lansarea ProviOnline, produsul nostru 100% digital. Acum, adăugăm pentru prima dată în portofoliul nostru un card de credit și continuăm să construim opțiuni pentru nevoi și comportamente financiare diferite. După 20 de ani, provocarea noastră nu este doar să rămânem relevanți pentru clienții care ne cunosc deja, ci să construim Provident și pentru următoarea generație de clienți”, spune Florin Bâlcan, Director General Provident Financial România.

ProviCard este adaptat pentru piața din România pornind de la experiența Poloniei, unde peste 230.000 de clienți folosesc deja acest card.
20 de ani de Provident în România
În două decenii, peste 1,4 milioane de români au fost clienți Provident, iar compania a acordat finanțări în valoare totală de peste 2 miliarde de euro. Astăzi, Provident deservește aproape 200.000 de clienți activi, iar aproape jumătate dintre aceștia locuiesc în mediul rural.
Profilul clientului s-a schimbat, însă, odată cu piața. Alături de clienții care aleg serviciul opțional la domiciliu, Provident deservește astăzi, prin ProviOnline și parteneriatele dezvoltate în ultimii ani, și o categorie de clienți cu un profil preponderent digital. Aceștia au o vârstă medie de 37 de ani și un venit mediu lunar de aproximativ 4.000 de lei.
ProviCard continuă această evoluție și aduce Provident mai aproape de noi categorii de clienți, care caută flexibilitate și o experiență digitală.
-
Afaceriacum o săptămânăServicii de Transport Persoane România-Germania și Italia-România cu Topala Travel: Călătorii Confortabile și Sigure
-
Uncategorizedacum o săptămânăGama de dormitoare și paturi de la HomeMobili.ro și HomeBedding.ro
-
Uncategorizedacum o săptămânăGarmin își extinde gama de ceasuri inteligente de top cu modelele fēnix 9 și fēnix 9 Pro
-
Uncategorizedacum o săptămânăZyxel Networks sporește eficiența operațională la JW Marriott Maldives Resort & Spa cu ajutorul unei rețele WiFi fiabile pentru personalul hotelului
-
Uncategorizedacum 3 zileDyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene
-
Uncategorizedacum 6 zile„Băiatul de la care nu te aștepți la nimic.” Un pian i-a dat primul lucru al lui
-
Uncategorizedacum o săptămânăCompanii independente de analiză plasează Genetec pe primul loc la nivel global în domeniul software-ului de management video
-
Uncategorizedacum o săptămânăPhilips Ambilight TV devine partenerul official al Assassin’s Creed în Europa
